Για την απόκτηση του ΜΔΕ, όπως περιγράφηκε παραπάνω, απαιτείται η παρακολούθηση και επιτυχής εξέταση σε 15 μεταπτυχιακά μαθήματα, 12 θεωρητικού και 3 εργαστηριακού περιεχομένου. Σε κάθε μεταπτυχιακό μάθημα αντιστοιχούν τουλάχιστον 30 ώρες διδασκαλίας. Η διδασκαλία και οι εξετάσεις στο ΠΜΣ γίνονται στην ελληνική γλώσσα, ενώ η βιβλιογραφία και το διδακτικό υλικό καλύπτει ελληνικές και διεθνείς πηγές.

Επιπροσθέτως, στο πλαίσιο του ΠΜΣ προσφέρεται σειρά εντατικών εξειδικευμένων "Σεμιναρίων Συμβουλευτικής" από Έλληνες ή αλλοδαπούς επιστήμονες και ερευνητές σε ειδικά θέματα και συγκεκριμένους πληθυσμούς που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον από συμβουλευτική άποψη. Τα σεμινάρια αυτά έχουν κατά κύριο λόγο εφαρμοσμένο-εργαστηριακό χαρακτήρα, είναι υποχρεωτικής παρακολούθησης και οι φοιτητές αξιολογούντα.

Η παρακολούθηση των μαθημάτων και των σεμιναρίων είναι υποχρεωτική. Το ανώτερο όριο των επιτρεπόμενων απουσιών ορίζεται στο 15% των ωρών διδασκαλίας του κάθε μαθήματος/σεμιναρίου και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, μετά από τεκμηριωμένη αιτιολόγηση (ιατρικές γνωματεύσεις, βεβαιώσεις, δικαιολογητικά...) και απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος, μπορεί να υπερβεί αυτό το ποσοστό. Περισσότερες απουσίες έχουν ως συνέπεια ο φοιτητής να μη γίνεται δεκτός στις εξετάσεις του μαθήματος/σεμιναρίου, οπότε θα πρέπει να το παρακολουθήσει εξαρχής. Ειδικές περιπτώσεις υπέρβασης ορίου απουσιών εξετάζονται από τη Συνέλευσης του Τμήματος.

Η αξιολόγηση και η βαθμολόγηση των μαθημάτων/σεμιναρίων είναι αποκλειστική αρμοδιότητα των υπευθύνων διδασκόντων και αποτελεί παράγωγο της αντικειμενικής εκτίμησης της απόδοσης του φοιτητή στο κάθε μάθημα. Ο τελικός βαθμός κάθε μαθήματος προκύπτει από το σύνολο των επιδόσεων του φοιτητή σε συγκεκριμένους τομείς (π.χ. εργασίες, εξετάσεις) σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχει ο κάθε διδάσκων στην αρχή του εξαμήνου. Ο ελάχιστος αποδεκτός βαθμός μαθήματος είναι το 5 σε 10-βάθμια κλίμακα.

Σε περίπτωση που ένας φοιτητής ή φοιτήτρια αποτύχει σε ένα μάθημα μπορεί να επανεξετασθεί στο μάθημα αυτό στην επαναληπτική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου. Σε περίπτωση αποτυχίας στην επανεξέταση το θέμα παραπέμπεται στη ΣΕ, η οποία εισηγείται στη Συνέλευσης του Τμήματος είτε την οριστική διαγραφή του φοιτητή ή της φοιτήτριας από το ΠΜΣ είτε την παρακολούθηση του ίδιου ή άλλου μαθήματος. Σε περίπτωση που η Συνέλευσης του Τμήματος αποφασίσει την παρακολούθηση του ίδιου ή άλλου μαθήματος και υπάρξει μια δεύτερη αποτυχία στο μάθημα αυτό, τότε ο φοιτητής ή η φοιτήτρια διαγράφεται από το ΠΜΣ, μετά από απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος.

Μαθήματα

• Θεωρίες Συμβουλευτικής Ψυχολογίας Ι (Θ-Υ)
  • Θεωρίες Συμβουλευτικής Ψυχολογίας ΙΙ - Αρχές Δεοντολογίας (Θ-Υ)
  • Συμβουλευτική Εκπαιδευτικών σε Θέματα Διαχείρισης Συμπεριφορικών και Συναισθηματικών Δυσκολιών Μαθητών (Θ-Υ)
  • Πολιτισμική και Πολυπολιτισμική Συμβουλευτική (Θ-Υ)
  • Συμβουλευτική Ψυχολογία στον χώρο της Υγείας και των Ατόμων με Δυσλειτουργίες (Θ-Υ)
  • Συμβουλευτική Ψυχολογία στο Σχολείο - Ο Συμβουλευτικός Ρόλος του Εκπαιδευτικού (Θ-Υ)
  • Συμβουλευτική Ομάδων (Θ-Υ)
  • Συμβουλευτική Ψυχολογία Παιδιών και Γονέων Παιδιών με ή χωρίς Ειδικές Ανάγκες (Θ-Υ)
  • Επαγγελματική Συμβουλευτική - Επαγγελματικός Προσανατολισμός (Θ-Υ)
  • Ψυχολογική Συμβουλευτική σε Άτομα με Αναπηρία (Θ-Υ)
  • Ποσοτικές και Ποιοτικές Μέθοδοι Έρευνας - Ι (Θ-Υ)
  • Ποσοτικές και Ποιοτικές Μέθοδοι Έρευνας - ΙΙ (Θ-Υ)
  • Εργαστήριο Κλινικής Ψυχολογίας Ι: Τεχνικές Συμβουλευτικής Παρέμβασης (Ε-Υ)
  • Εργαστήριο Κλινικής Ψυχολογίας ΙΙ: Τεχνικές Συμβουλευτικής Παρέμβασης (Ε-Υ)
  • Εργαστήριο Κλινικής Ψυχολογίας ΙΙΙ: Τεχνικές Συμβουλευτικής Παρέμβασης (Ε-Υ)

Σεμινάρια

Τα σεμινάρια, που προσφέρονται σε κάθε διετή κύκλο λειτουργίας του ΠΜΣ παραμένουν σταθερά, αν και μπορεί να διαφοροποιούνται μερικώς.

Σεμινάρια που προσφέρθηκαν την περίοδο 2009-2011

1. Τεχνικές Διαχείρισης του Στρες – Χαλάρωση – Βιοανάδραση (36 ώρες)
  2. Διαχείριση Κρίσεων στη Σχολική Κοινότητα: Αντιμετώπιση και Παρέμβαση (12 ώρες)
  3. Αφηγηματική Συμβουλευτική σε Παιδιά και Εφήβους (24 ώρες)