Διευθυντής: Γιώργος Κλεφτάρας, Αναπληρωτής Καθηγητής

ΦΕΚ ίδρυσης

Για μια σύντομη παρουσίαση του Εργαστηρίου ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο.

Α. Αντικείμενο - Σκοπός

Το "Εργαστήριο Ψυχολογίας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση" αποσκοπεί στην προαγωγή των ερευνητικών και διδακτικών αναγκών των μελών Δ.Ε.Π. και των φοιτητών/τριών του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, καθώς και άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και στην παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών ψυχολογικής συμβουλευτικής, εκπαίδευσης και επιμόρφωσης σε εκπαιδευτικούς, φοιτητές και άτομα που ζουν στην τοπική κοινωνία με ή χωρίς δυσλειτουργίες. Συγκεκριμένα το εργαστήριο έχει ως αποστολή:

• Την κάλυψη των διδακτικών αναγκών των φοιτητών του Τμήματος σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, ιδιαίτερα όσον αφορά την πρακτική τους άσκηση σε θέματα ψυχολογίας και εφαρμογών τους στην εκπαίδευση.
  • Την κάλυψη διδακτικών αναγκών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ή άλλων Πανεπιστημίων, εφόσον αυτό είναι δυνατό και ζητείται από τα Τμήματα αυτά.
  • Τη διεξαγωγή έρευνας στο χώρο της ψυχολογίας και των εφαρμογών της στην εκπαίδευση σε σχέση με τους στόχους του εργαστηρίου. Συνεργασία με μέλη Δ.Ε.Π. του Τμήματος ή άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθώς και με άλλα εργαστήρια, κέντρα ερευνών, ακαδημαϊκά ιδρύματα ημεδαπής και αλλοδαπής, εφόσον οι επιστημονικοί στόχοι, συμπίπτουν, συμβαδίζουν και αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του εργαστηρίου.
  • Την παροχή υπηρεσιών, όπως:
    • Παροχή ατομικής και ομαδικής ψυχολογικής στήριξης και συμβουλευτικής σε φοιτητές, εκπαιδευτικούς και άτομα που ζουν στην τοπική κοινωνία με ή χωρίς σωματικές ή νοητικές δυσλειτουργίες
    • Εφαρμογή προγραμμάτων παρέμβασης σε φοιτητές/μαθητές για ανάπτυξη γνωστικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων και δεξιοτήτων μελέτης
    • Εφαρμογή προγραμμάτων για την αντιμετώπιση ψυχολογικών (συναισθηματικών, συμπεριφορικών, γνωστικών), κοινωνικών, πολιτισμικών ή εκπαιδευτικών παραγόντων με αρνητικό αντίκτυπο στη διαδικασία της μάθησης και την ένταξη των μαθητών/φοιτητών με ή χωρίς σωματικές ή νοητικές δυσλειτουργίες στο μαθησιακό, σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον
    • Παροχή εκπαίδευσης για ανάπτυξη της μεταδοτικότητας, των δεξιοτήτων επικοινωνίας (καλλιέργεια της σχέσης ως κινήτρου μάθησης) και του συμβουλευτικού ρόλου του εκπαιδευτικού
    • Διοργάνωση επιστημονικών σεμιναρίων, διαλέξεων, ημερίδων, συμποσίων, συνεδρίων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων και κάθε μορφής εκπαίδευσης και επιμόρφωσης σχετικά με τους στόχους και τα γνωστικά αντικείμενα του εργαστηρίου
    • Παραγωγή και παροχή εκπαιδευτικού υλικού, δημοσιευμάτων και εκδόσεων.

Β. Συμβουλευτική φοιτητών

Από το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008, το «Εργαστήριο Ψυχολογίας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση» δίνει τη δυνατότητα σε όσους φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας το επιθυμούν, να δεχθούν ψυχολογική στήριξη και βοήθεια για προσωπικές τους δυσκολίες και ανησυχίες, αλλά και να εκπαιδευθούν στην απόκτηση δεξιοτήτων διαχείρισης και επίλυσης προβλημάτων που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν. Ενδεικτικά, ψυχολογική στήριξη μπορεί να δοθεί στους παρακάτω τομείς:

1. Προβλήματα στη φοιτητική ζωή/σπουδές

• Δυσκολίες προσαρμογής στην ακαδημαϊκή ζωή
  • Έλλειψη κινήτρων
  • Μειωμένη απόδοση
  • Άγχος εξετάσεων
  • Έλλειψη συγκέντρωσης

2. Προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις

• Δυσκολίες στις φιλικές, προσωπικές, οικογενειακές σχέσεις
  • Χαμηλή αυτοεκτίμηση
  • Μοναξιά
  • Άγχος
  • Kατάθλιψη

3. Άλλα προβλήματα

• Εξαρτήσεις
  • Ειδικές ανάγκες
  • Ψυχοσωματικά προβλήματα
  • Διαταραχές ύπνου
  • Διαταραχές διατροφής

Οι φοιτητές/τριες μπορούν, μετά από συνεννόηση, να έχουν συναντήσεις με την ειδική ψυχολόγο του εργαστηρίου σε ατομική ή ομαδική βάση, ή να λάβουν μέρος στα σεμινάρια που διοργανώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Όλες οι υπηρεσίες παρέχονται δωρεάν και οι συναντήσεις, ατομικές ή ομαδικές, έχουν εμπιστευτικό χαρακτήρα, διατηρώντας απόλυτα το προσωπικό απόρρητο.

Το "Εργαστήριο Ψυχολογίας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση" στεγάζεται στο παραλιακό συγκρότημα Παπαστράτου, νέο κτίριο, 1ος όροφος, στο γραφείο αρ. 12 του κυρίου Γεωργίου Κλεφτάρα, Αναπληρωτή Καθηγητή Κλινικής Ψυχολογίας - Ψυχοπαθολογίας.

Επικοινωνία

Τηλ. 24210 74831 (Τρίτη, Τετάρτη & Παρασκευή 18.00-21.00), e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.