see uth banner

μενού

Χειμερινό Εξάμηνο 2021-22

 

Ημέρα Ώρα Μάθημα Διδάσκων Αίθουσα Εξάμηνο
Δευτέρα 9-12 Η κοινωνική και γνωστική ανάπτυξη του παιδιού-Νόηση (Ε) Ρούση Βέμη 1
Δευτέρα 9-12 Ιταλικά ΙΙΙ (Υ) Ευδωρίδου Ε 3
Δευτέρα 9-12 Γνωστικές λειτουργίες και νοητική αναπηρία (Ε) Σταυρούση Α 5
Δευτέρα 12-3 Αγγλικά Ι (Υ) Ξηροφώτου Βέμη 1
Δευτέρα 12-3 Η αξιολόγηση και η διδασκαλία δεξιοτήτων γραμματισμού σε κωφά/βαρήκοα παιδιά (Ε) Νικολαραΐζη Γ 3
Δευτέρα 12-3 Γαλλικά ΙΙΙ (Υ) Τσελά Δ 3
Δευτέρα 12-3 Έγκαιρη ανίχνευση και παρέμβαση (Ε) Νησιώτου Α 7
Δευτέρα 3-6 Εισαγωγή στο φάσμα του αυτισμού (Υ) Παπούδη Σαράτση 1
Δευτέρα 3-6 Αγγλικά ΙΙΙ (Υ) Ξηροφώτου Κορδάτου 3
Δευτέρα 3-6 Πειραματική διδασκαλία φυσικών επιστημών (Ε) Πιλάτου Γ 5
Δευτέρα 6-9 Βασικές έννοιες και τεχνικές των μαθηματικών(Υ) Σταθοπούλου Βέμη 3
Δευτέρα 6-9 Εργαστήριο γραφής και ανάγνωσης στον κώδικα Braille (Ε) Αργυρόπουλος-Παπαζαφείρη Πολυεργαστήριο 5
Δευτέρα 6-9 Εκπαίδευση παιδιών με προβλήματα συμπεριφοράς (Ε) Μπαλδιμτσή Μ 5
Τρίτη 9-12 Βασικές αρχές επικοινωνίας και εκπαίδευσης κωφών και βαρήκοων ατόμων (Υ) Νικολαραΐζη Α 1
Τρίτη 9-12 ΕΝΓ: Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Υ) Σαπουντζάκη Σαράτση 3
Τρίτη 9-12 Μαθησιακές διαταραχές: Νευρογνωστικές προσεγγίσεις(Ε) Βλάχος Γ 5
Τρίτη 12-3 Εισαγωγή στην Ψυχολογία (Ε) Βλάχου Ε 1
Τρίτη 12-3 Σύγχρονα Διδακτικά μοντέλα για παιδιά με αυτισμό(Ε) Παπούδη Σαράτση 3
Τρίτη 3-6 ΕΝΓ : Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Υ) Σαπουντζάκη Η1 3
Τρίτη 3-6 Διδασκαλία του γραπτού λόγου(Υ) Γκανά Βέμη 5
Τρίτη 3-6 Μάθηση κοινωνικών και προεπαγγελματικών δεξιοτήτων (Ε) Σταυρούση Θ 7
Τρίτη 6-9 ΤΠΕ στην εκπαίδευση και τηην Ειδική Αγωγή(Υ) Καραγιαννίδης Βέμη 1
Τρίτη 6-9 ΕΝΓ1: Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Υ) Σαπουντζάκη Ε 3
Τρίτη 6-9 Μεθοδολογία δραστηριοτήτων προσχολικής αγωγής Ι(Ε) Μπότσογλου Μ 5
Τρίτη 6-9 Εργαστήριο γραφής και ανάγνωσης στον κώδικα Braille   (Ε) Αργυρόπουλος-Παπαζαφείρη Πολυεργαστήριο 5
Τρίτη 6-9 Εθνομαθηματικά: Μάθηση των Μαθηματικών και Πολιτισμικό Περιβάλλον των Παιδιών(Ε) Σταθοπούλου Εργαστήριο ΤΠΕ 7
Τετάρτη 9-12 Γαλλικά Ι(Υ) Τσελά Κορδάτου 1
Τετάρτη 9-12 Πρακτική άσκηση γενικής αγωγής νηπιαγωγών 1 (Υ) Γκόρια   5(8-12)
Τετάρτη 9-12 Πρακτική άσκηση γενικής αγωγής δασκάλων 1 (Υ) Μπεαζίδου   5(8-12)
Τετάρτη 12-3 Εισαγωγή στις Μαθησιακές δυσκολίες(Υ) Τζιβινίκου Μ 1
Τετάρτη 12-3 Διδακτική νεοελληνικής γλώσσας ως ξένης(Ε) Ανδρέου Σαράτση 5
Τετάρτη 12-3 Σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις(Υ) Μπότσογλου Κορδάτου 3
Τετάρτη 3-6 Ανάπτυξη του λόγου(Ε) Γκανά Α 3
Τετάρτη 3-6 Πρακτική άσκηση γενικής αγωγής δασκάλων 1 (Υ) Μπεαζίδου Σαράτση 5
Τετάρτη 3-6 Πρακτική άσκηση γενικής αγωγής νηπιαγωγών 1 (Υ) Γκόρια Ε 5
Τετάρτη 6-9 Εκπαίδευση και Αναπηρία (Ε) Βλάχου Μ 1
Τετάρτη 6-9 ΕΝΓ3: Εφαρμογές της τρισδιάστατης σύνταξης με έμφαση στην εκπαίδευση(Ε) Σαπουντζάκη Ε 5
Τετάρτη 6-9 Εργαστήριο κλινικής ψυχολογίας: Συμβουλευτική γονέων και παιδιών(Ε) Κλεφτάρας Α 7
Πέμπτη 9-12 Βιολογικές βάσεις της ανάπτυξης (Ε) Βλάχος Δ 1
Πέμπτη 9-12 Ηλεκτρονική Μάθηση (Ε) Καραγιαννίδης ΣΑΚΕ 3
Πέμπτη 9-12 Διδακτικές στρατηγικές και ζητήματα αξιολόγησης στην εκπαίδευση των παιδιών με αναπηρία όρασης ...(Ε) Αργυρόπουλος Σαράτση 3
Πέμπτη 9-12 Συμβουλευτική ψυχολογία στην εκπαίδευση (Ε) Ρούση Κορδάτου 5
Πέμπτη 12-3 Στοιχεία Γενετικής του ανθρώπου (Ε) Νησιώτου Α 1
Πέμπτη 12-3 Θεωρίες Προσωπικότητας(Ε) Κλεφτάρας Θ 3
Πέμπτη 12-3 Θεωρίες διδασκαλίας(Υ) Μπεαζίδου Βέμη 5
Πέμπτη 12-3 ΕΝΓ 1: Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Y) Σαπουντζάκη Ε 3
Πέμπτη 12-3 Πρακτική Άσκηση ΣΜΕΑ 1: Σχεδιασμός διδακτικών παρεμβάσεων (Υ) Τζιβινίκου Δ 7
Πέμπτη 3-6 ΕΝΓ1: Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Υ) Σαπουντζάκη Ε 3
Πέμπτη 3-6 Βασικές έννοιες φυσικών επιστημών(Υ) Πιλάτου Μ 5
Πέμπτη 3-6 Διάσπαση προσοχής/υπερκινητικότητα:Εκπαιδευτικές παρεμβάσεις(Ε) Μπαλδιμτσή Δ 7
Πέμπτη 6-9 ΕΝΓ1: Δομή και περιβάλλοντα επικοινωνίας (Υ) Σαπουντζάκη   3
Πέμπτη 6-9 ΕΝΓ3: Εφαρμογές της τρισδιάστατης σύνταξης με έμφαση στην εκπαίδευση(Ε) Σαπουντζάκη Ε 5
Πέμπτη 6-9 Ποιοτικές μέθοδοι έρευνας(Ε) Αβραμίδης Γ 5
Πέμπτη 6-9 Πρακτική Άσκηση ΣΜΕΑ Ι:Σχεδιασμός διδακτικών παρεμβάσεων(Υ) Λουάρη Θ 7
Παρασκευή 9-12 Ιταλικά Ι(Υ) Ευδωρίδου ΣΑΚΕ 1
Παρασκευή 9-12 Γερμανικά Ι(Υ) Παπαδημητρίου Ι 1
Παρασκευή 9-12 Εισαγωγή στη Μεθοδολογία Έρευνας (Υ) Αβραμίδης Σαράτση 3
Παρασκευή 12-3 Γερμανικά ΙΙΙ(Υ) Παπαδημητρίου Ε 3
Παρασκευή 12-3 Πρακτική ΣΜΕΑ Ι: Σχεδιασμός διδακτικών παρεμβάσεων(Υ) Τζιβινίκου Βέμη 7
Παρασκευή 12-3 Κοινωνική ένταξη μαθητών με αναπηρία (εργαστηριακό)(Ε) Τουλιά ΣΑΚΕ 7
Παρασκευή 3-6 Γνωστικές λειτουργίες του παιδιού και του εφήβου(Ε) Κούκλαρη Δ 3
Παρασκευή 3-6 Βασικές γεωμετρικές έννοιες και η διδασκαλία τους (Ε) Χρυσικού Α 7
Παρασκευή 3-6 Πρακτική Άσκηση ΣΜΕΑ Ι:Σχεδιασμός διδακτικών παρεμβάσεων(Υ)   Α 7
Παρασκευή 6-9 Νευροψυχολογική αξιολόγηση του παιδιού(Ε) Κούκλαρη Σαράτση 7

Οδηγός Σπουδών

Aποτυπώνει την ταυτότητα του Τμήματος και σας παρέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται, για τα εργαστήρια, τις πρακτικές ασκήσεις και τις εξειδικεύσεις καθώς και για φοιτητικά θέματα...

Μαθήματα ΠΤΕΑ

Παρουσιάζονται τα αναλυτικά περιγράμματα των μαθημάτων του ΠΤΕΑ, γενικές πληροφορίες, μαθησιακά αποτελέσματα, διδακτικές και μαθησιακές μέθοδοι - αξιολόγηση και συνιστώμενη βιβλιογραφία.

Εγχειρίδιο μετάβασης

Μετάβαση μαθητών με αναπηρία από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Πρόγραμμα μετάβασης: βήματα και δράσεις

Go to top