Βόλος 23/10/2013

Το Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχολογικής Έρευνας & Ψυχοπαιδαγωγικής Συμβουλευτικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών: «Σύγχρονα Περιβάλλοντα Μάθησης & Παραγωγή Διδακτικού Υλικού» του ΠΤΔΕ, "Ειδική Αγωγή" του ΠΤΕΑ και «Παιδαγωγικό Παιχνίδι & Παιδαγωγικό Υλικό στην Πρώτη Παιδική Ηλικία» του ΠΤΠΕ και την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, διοργανώνουν επιστημονική Ημερίδα με τίτλο: "Σχολικές παρεμβάσεις σε Ελλάδα και Αυστραλία για την αντιμετώπιση του εκφοβισμού και την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων". Στην Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου στο αμφιθέατρο Κορδάτος 11π.μ.-15μμ. θα παρουσιαστούν ενταξιακά προγράμματα παρέμβασης για την πρόληψη και την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού που πραγματοποιούνται από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Flinders της Αυστραλίας. Στο πλαίσιο της συνεργασίας αυτής έχει προσκληθεί ο καθηγητής Philip Slee, από την Παιδαγωγική Σχολή του Πανεπιστημίου του Flinders ως κεντρικός ομιλητής. Στην Ημερίδα συμμετέχουν, επίσης, ως ομιλητές εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες σχολείων της Περιφέρειας.

Αφίσσα