Tην Τετάρτη 30 Μαΐου ο Σύλλογος γονέων παιδιών με αναπηρία Ν. Μαγνησίας διοργάνωσε την παρουσίαση του βιβλίου της Μαρίνας Λουάρη «Οι μαθητές συνομιλούν με τα κείμενα. Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ευέλικτης Ζώνης για την αναπηρία», από τις εκδόσεις λεξίτυπον. Η παρουσίαση έγινε στο Αμφιθέατρο «Σαράτση» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. luari 8

Προσκεκλημένοι Ομιλητές ήταν οι:

• Αναστασία Βλάχου, Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, Παν. Θεσσαλίας
  • Ιουλία Νησιώτου-Μαντέλου, Επίκ. Καθηγήτρια Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής, Παν. Θεσσαλίας
  • Μαρίτα Παπαρούση, Αναπλ. Καθηγήτρια Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, Παν. Θεσσαλίας
  • Απόστολος Μιχαλόπουλος, Δ/ντης Ειδικού Σχολείου Αγριάς

Συντονιστής: Ηλίας Κουτσερής, Δημοσιογράφος, Πρόεδρος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ. Βόλου

Στόχος του βιβλίου είναι να δώσει στους εκπαιδευτικούς το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο ώστε να αναγνωρίζουν τα αίτια και τις επιπτώσεις συμπεριφορών των μαθητών τους, οι οποίες συμπεριφορές σχετίζονται με την αποδοχή των συμμαθητών τους με αναπηρία. Επιπλέον, να τους πληροφορήσει για τον τρόπο οργάνωσης και υλοποίησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων τα οποία στοχεύουν στην ενημέρωση και στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την αναπηρία. Οι γονείς των παιδιών με αναπηρία και οι ειδικοί ασχολούνται πώς θα βελτιωθεί η εικόνα του παιδιού με αναπηρία ώστε να επιτευχθεί η κοινωνικοποίησή του. Εκείνο όμως, που χρειάζεται αναδιαμόρφωση είναι το ίδιο το περιβάλλον είτε αναφερόμαστε στη φυσική πρόσβαση είτε γενικότερα στην πρόσβαση στα κοινωνικά αγαθά ώστε να επέλθει διακοπή της άρρηκτης συνέχειας αναπαραγωγής των προκαταλήψεων και να αρχίσει μια διαφορετική θεώρηση της αναπηρίας.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση:

luari 1  luari 2

luari 3  luari 4