Η ελάχιστη χρονική διάρκεια για την απονομή του ΜΔΕ ορίζεται σε δύο (2) πλήρη ημερολογιακά έτη. Οι σπουδές διαρθρώνονται σε τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα και δύο (2) θερινές περιόδους. Ως ανώτατο όριο διάρκειας του ΠΜΣ ορίζονται τα οκτώ (8) ακαδημαϊκά εξάμηνα (σε περίπτωση οφειλής μαθημάτων ή καθυστέρησης εκπόνησης της διπλωματικής εργασίας).

Σε ειδικές περιπτώσεις (π.χ. εγκυμοσύνη, στρατιωτική θητεία...) κατόπιν σχετικής αιτιολογημένης αίτησής η Συνέλευση του Τμήματος μπορεί, αν είναι εφικτό, να χορηγήσει άδεια αναστολής φοίτησης για έως έναν μόνο χρόνο. Το χρονικό διάστημα της άδειας αναστολής φοίτησης δεν υπολογίζεται για τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου φοίτησης. Σε κάθε άλλη περίπτωση, όπου φοιτητής/τρια αιτείται επιμήκυνση του χρόνου σπουδών, το θέμα εξετάζεται από τη Συνέλευση.

Τα μαθήματα γίνονται κάθε εβδομάδα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο παραλιακό συγκρότημα «Παπαστράτου» στο Βόλο. Προς διευκόλυνση των εργαζομένων τα μαθήματα είναι συγκεντρωμένα σε συνεχόμενες ημέρες στο τέλος της εβδομάδας και συγκεκριμένα την Παρασκευή το απόγευμα, το Σάββατο και την Κυριακή.