(Αρ. 71599/Ζ1/27-4-2016 Εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων)

Αναφορικά με τη χορήγηση του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος ακαδ. έτους 2015-2016, σας ενημερώνουμε ότι προωθείται από το Υπουργείο Παιδείας αλλαγή της υφιστάμενης διαδικασίας και δημιουργία κεντρικής ηλεκτρονικής εφαρμογής για την υποβολή των αιτήσεων, με στόχο την απλοποίηση της διαδικασίας, τη μείωση της γραφειοκρατίας και τη συντόμευση του χρόνου καταβολής του επιδόματος.

Κατόπιν τούτου οι φοιτητές, δεν θα υποβάλλουν αιτήσεις, για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Σχετικές οδηγίες θα αποσταλούν από το Υπουργείο Παιδείας το επόμενο διάστημα.

Οι αιτήσεις για τη χορήγηση του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος που αφορούν προηγούμενα ακαδημαϊκά έτη, θα υποβάλλονται κανονικά, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, ως εξής:

• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη του Βόλου στη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας Αργοναυτών και Φιλελλήνων, Βόλος (κτίριο Παπαστράτου, 1ος όροφος).

• Οι φοιτητές των Τμημάτων που εδρεύουν στην πόλη της Λάρισας, των Τρικάλων και της Καρδίτσας και της Λαμίας στις Γραμματείες των Τμημάτων τους.

Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος

Προϊστάμενος Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας