Μουσικοθεραπεία: Θεωρία και Πράξη

Βόλος 9/4/2016

Στα πλαίσια του μαθήματος «Κινητικά Προβλήματα και Πολλαπλές Αναπηρίες», το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας, το Μουσικό Σχολείο Βόλου και η ΕΛΕΠΑΠ Βόλου διοργανώνουν ημερίδα με τίτλο «Μουσικοθεραπεία: Θεωρία και Πράξη» το Σάββατο 9 Απριλίου 2016 στις 11:00-15:00 στο Βόλο, στο αμφιθέατρο Κορδάτος - παραλιακό κτίριο Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Ο καθένας από μας, ανεξάρτητα από τη σωματική, πνευματική ή ψυχολογική του κατάσταση, ανταποκρίνεται στη μουσική. Σε κάθε προσωπικότητα υπάρχει ένας μουσικός εαυτός, το ''μουσικό παιδί''... Η δημιουργική μουσικοθεραπεία είναι μια προσέγγιση που βασίζεται στον αυτοσχεδιασμό, σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο. Απευθύνεται σε ένα ευρύ φάσμα αναπηριών, όπως τυφλότητα, κώφωση, διαταραχές λόγου, συναισθηματικές διαταραχές, νοητική υστέρηση, αυτισμό, ψύχωση, σχιζοφρένεια, εγκεφαλικές βλάβες, εγκεφαλική παράλυση, σύνδρομα. Η ημερίδα απευθύνεται σε ειδικούς ψυχικής υγείας, θεραπευτές, εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, μουσικούς, φοιτητές και γονείς.
Ώρα προσέλευσης - εγγραφές : 10:00 π.μ. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Είσοδος 5 ευρώ. Τα έσοδα θα διατεθούν για τους σκοπούς της ΕΛΕΠΑΠ Βόλου.