Το νεοδημιουργηθέν Εργαστήριο Δίγλωσσης Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Εργαστήριο Γλωσσολογίας Νοτιοανατολικής Γλωσσολογίας του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου διοργανώνουν την Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2016 ημερίδα με τίτλο «Εκμάθηση ξένων γλωσσών από παιδιά με δυσλεξία: Διδακτικές εφαρμογές». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο «ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΡΔΑΤΟΣ» του παραλιακού συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στον Βόλο από τις 17:30 έως και τις 21:00, ενώ θα υπάρξει ζωντανή σύνδεση και με τη Ρόδο, έδρα του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Στόχος της ημερίδας είναι η παρουσίαση των τρεχουσών εξελίξεων στον τομέα της διδασκαλίας μιας δεύτερης/ξένης γλώσσας σε μαθητές με δυσλεξία. Ανάμεσα στα θέματα που θα αναπτυχθούν θα είναι η γλωσσική και γνωστική ανάπτυξη των δι/πολύγλωσσων ομιλητών, η εκμάθηση ξένων γλωσσών και διδακτικές προτάσεις που θα αφορούν στη διδασκαλία ενός δεύτερου κώδικα επικοινωνίας σε μαθητές που παρουσιάζουν δυσκολίες στην εκμάθηση ξένων γλωσσών (δυσλεξία, αναγνωστικές δυσκολίες κ.α.).

Αφίσα